Křest knihy Můj domov - Můj svět

Hned na začátku musím přiznat, že jsem se k psaní moc nedostala, protože jsem „lítala“ po různých akcích, se kterými se teď před Vánocemi roztrhl pytel. Vtipný na tom všem je, že tam vidíte stále stejné tváře z některých médií, které vůbec autor nebo pořadatel moc nezajímá. Hlavně, že něco dostaneme! A běda, když teda žádný prezent nemáte. To se prostě o vás nic moc nenapíše.

Já jsem nemohla chybět na křtu knihy Honzy Krůty, který dlouho pracoval na prvním dílu obsažné knižní trilogie MŮJ DOMOV – MŮJ SVĚT.
Třicátá kniha spisovatele, publicisty, textaře a scénáristy přináší unikátní „přehledník“ světové, české a regionální historie. Století po století, rok po roce, faktografie doplněná autorskými eseji, úvahami, fejetony, glosami.
Knihu autor charakterizuje jako rukověť pro lidi, kteří stejně jako on neměli štěstí na dobré učitele dějepisu.Zrovna mě se taková knížka bude hodit, protože jsem dějepisu moc na chuť nepřišla.

Honzo, jak tě vůbec napadlo napsat knihu o historii?
„Dějepis mi vždycky připomínal školní výlet na výstavu korunovačních klenotů: Postupujte ve dvojicích, nemluvte, nedotýkejte se, jen koukejte!
Ale dějiny jsem ať chci, či nechci, přece i já! Vždycky jsem se do nich chtěl motat. Namočit prst a olíznout ho. Ochutnat! Jaký si to udělám…“
„Snažil jsem se staletími provázet čtenáře nikoliv minulostí, ale současností našich předků. A když oni jsou předci, my jsme zákonitě jejich zadky a měli bychom je následovat. Zkuste tedy po mně udělat čelem vzad a z té zdánlivě kypící současnosti jít dopředu dozadu. Ukončete nástup, dveře se otvírají!“

Cítíte z těch slov tu výjimečnost? Honza na knize velmi tvrdě pracoval, dokonce si ji vydal sám, zařídil si křest a pozval se vší skromností lidí blízké, rodinu, kamarády. Prostě lidi, které má rád. Žádný křest se samozřejmě neobejde bez kmotrů a i tady měl Honza dobrou ruku. Jedním z nich byl herec Kryštof Hádek, který si zahrál ve výpravném historickém filmu Karla IV. A kmotrovství se ujal i skvělý český herec Petr Štěpánek, prostě herci par excellence.

Aby se o knize někdo dozvěděl, nutnost novinářů, kteří o autorovi něco napíšou je více než na místě. A to je vždycky sázka do loterie. Člověk by si řekl, že když už se na akci dostaví, že je úspěšnost zaručena, ale spíše opak je pravdou. Najíme se, napijeme se, pokoukáme, uděláme pár foteček herců, které se nám budou hodit do našeho archivu a dál se uvidí.  Jo, to je prostě šoubyznys.

Druhý den jsme si s Honzou psali o reakci jedné novinářky, která se otírala o všechny, kteří si dělají sami PR a vlastně to moc neumí. Radí nám tu někdo, kdo je dělníkem bulváru. Někdo, koho zajímalo jen to, zda knihu dostane domů. Snad si tyhle lidi myslí, že jsou oni ty největší hvězdy večera.

Za hvězdu tu byl poprávu Honza. Člověk, který má tolik energie na rozdávání. Kamarád a můj velký učitel, bez kterého bych si nikdy netroufla něco psát. Mohl by si sednout v bačkorách k televizi a stěžovat si, ale on to nedělá a píše krásný věci. Tak pojďte a kupte si knihu 2 kg historie bez uniformy, protože já pevně věřím, že udělá radost jak vám, tak někomu, kdo ten dějepis taky zrovna nemusel a tady si ho určitě zamiluje.

zpět